Bár azt gondoljuk, hogy a tükör megfelelően könyörtelen kritikusunk ahhoz, hogy időről-időre diétára fogjuk magunkat, a fogyókúrázók jelentős része egyáltalán nem a külseje miatt szeretne súlyt veszíteni.
Elégedett lehetsz a testeddel, talán még a párodnak is tetszenek a teltebb formák, az egészséged akkor sem lesz ennyire elnéző. Nézzük hát, milyen jelek utalnak arra, hogy fogynod kell!
1. Magas BMI, azaz testtömeg index. A BMI egy meglehetősen elnagyolt mérési módja az ideális testarányoknak, mégis a nagy számok azt mutatják, hogy a magasabb BMI bizony emelkedett betegség kockázattal jár. A BMI kiszámításához emeld négyzetre a méterben mért magasságodat, majd ezzel a számmal oszd el a testsúlyodat. Pl. egy 80kg-os, 170cm magas ember esetében: 80kg/ (1,7 x1,7)= 27,7. A BMI ideális tartománya 20-25 közé esik, tehát a példánkban szereplő ember enyhén túlsúlyosnak tekinthető. A 30 feletti BMI már jelentős egészségügyi kockázatot hordoz, a 40 feletti értékek pedig akár közvetlenül is veszélyeztethetik az életet.
2. A derék: csípő körfogat aránya megnőtt: A csípő szélessége inkább a csontozati adottságoktól függ, a derék körfogat azonban a hasi-zsigeri zsírtömeg hatására növekszik. Régóta tudjuk, hogy a hasüregben lerakódott zsigeri zsír felelős a keringési kockázatért, és ennek hatására alakul ki a cukorbetegség. A jelentős zsigeri zsírtömeg fokozza a daganatok és például a zsírmáj kockázatát, ezért erre a mérőszámra figyelnünk kell!
3. Horkolás: A horkolás pont annyira szörnyű következményekkel jár, mint amennyire borzasztó hallgatni. A horkolás összefügg az alvási apnoe nevű, azaz alvás alatti légzési rendellenesség nevű betegséggel. Az éjszakai oxigénellátási zavar drámaian emeli a stroke és a szívroham kockázatát, de gyakori fejfájást, erőtlenséget, állandó fáradtságot is okoz. Az alvási apnoe szorosan összefügg az elhízással, így a testsúly rendezésével a legtöbb esetben vissza is fordítható.
4. Állandó fáradtság: Az elhízás növeli a szervezet energia igényét, és rontja az energia előállításának képességét. Az elhízás során kialakuló magas inzulin szint tónusosan gátolja a zsírégetést és az energia előállítását zsírból. Ez bizony gond, mert nyugalomban testünk kifejezetten zsírégető üzemmódra lenne hangolva. Ha gátoljuk a zsírégetést, akkor romlik az energiatermelés hatékonysága. A nagy testnek pedig sok energiára lenne szüksége. A súlyfelesleg rontja a légzés hatékonyságát, így még oxigénből is egy picit kevesebb áll rendelkezésünkre. Mindez állandó fáradtsággal párosul, ami az elhízás egyik fontos, vezető tünete.
5. Fájó ízületek: Az ízületek két dolgot nem díjaznak igazán: amikor nem használod ki a teljes mozgástartományukat, és amikor a természetes mozgástartományukon túl terheled őket. Az elhízás egyszerre biztosítja mindkét káros hatást. A vastagabb combok, a nagy has gátolja a csípő ízület szabad mozgását, így nagyobb terhelés jut a térd és a gerincoszlop szűkebb mozgástartományú ízületeire. A csípő ízület gyulladása, a térd kopása és a porckorongok deformálódása, sérve jól mutatja a jelenség előrehaladását. A nagy has előrébb tolja testünk tömegközéppontját, mely kompenzálására a hasunkat kitoljuk, a hátunk felső részét hátrébb döntjük. Ezzel a tartáshibával természetellenes terhelést helyezünk a teljes gerincoszlopra, beleértve a nyaki gerincszakaszt is. Nem csoda, hogy az elhízottak körében még a nyaki gerincbántalmak és gerincssérv gyakorisága is magasabb.